Reklama
Reklama

W poniedziałek na dworzec Rataje wracają autobusy, ale niebawem rozpocznie się kompleksowa przebudowa ronda

fot. PIM

Po remoncie nawierzchni i peronów dworzec autobusowy Rataje ponownie będzie mógł obsługiwać pasażerów.

Jak już wcześniej informowaliśmy zakończyły się prace w ramach pierwszego etapu remontu nawierzchni dworca autobusowego na Ratajach. Równolegle trwa drugi etap robót, który obejmuje wykonanie nawierzchni na zjeździe z ul. Krzywoustego w stronę dworca oraz na wyjeździe z dworca w kierunku ul. św. Rocha.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Autobusy mogą już powrócić na teren dworca i mamy nadzieję, że pasażerowie odczują pozytywną zmianę. Stara nawierzchnia placu przed dworcem została rozebrana i wymieniona na nową. Perony są wyremontowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstał też jeden nowy peron autobusowy. Teren dworca będzie także monitorowany - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Remont nawierzchni dworca autobusowego prowadzony jest w ramach kompleksowej przebudowy ronda Rataje. W ramach prac na rondzie i przyległych ulicach planowana jest również budowa nowych chodników i ścieżek rowerowych wokół dworca.

W poniedziałek uruchomiona zostanie większość peronów na dworcu Rataje. Dzięki temu autobusy linii nr: 152, 162, 166, 181, 184 i 196 oraz linie nocne nr 244 i 247 powrócą na perony na dworcu. Z użytkowania wyłączony zostanie jedynie peron nr 1. Jest to konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom, podczas realizacji przez wykonawcę II etapu inwestycji na dworcu - informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.
Przypominamy, że linie podmiejskie nr: 431, 432, 435, 501, 502, 560 i 561 oraz miejska nr 155, swój początkowy/końcowy przystanek mają na Franowie, gdzie pasażerowie mogą się wygodnie przesiąść na linie tramwajowe - dodaje.

Autobusy linii nr 165 wciąż będą kończyć bieg na przystanku Kórnicka. Nieczynny będzie przystanek po wyjeździe z ronda Rataje na ul. Zamenhofa.

Wciąż ze względów bezpieczeństwa nieczynny będzie Punkt Obsługi Klienta ZTM w budynku dworca, a z przyczyn technicznych także biletomat na Dworcu Rataje. W momencie możliwości uruchomienia POK, będziemy o tym informować z odpowiednim wyprzedzeniem - tłumaczy Trzebiatowski.

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie termin rozpoczęcia zasadniczych prac budowlanych na rondzie Rataje uzależniony jest od daty uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Według planów ma to nastąpić pod koniec lipca, a przekazanie placu budowy pod cały zakres inwestycji wraz ze zmianą organizacji ruchu planowane jest na przełom lipca i sierpnia. Prace zostały podzielone na etapy tak, by przejazd przez rondo był częściowo możliwy. W pierwszej kolejności prace skupione będą na torowisku w ul. Jana Pawła II, którego odcinek od ul. Kórnickiej do ronda będzie musiał zostać wyłączony z użytku na czas prac. W tym etapie roboty skupią się na zamkniętym od ul. Kórnickiej torowisku w ul. Jana Pawła II, a na rondzie Rataje do dyspozycji kierowców będą dwa pasy. O dokładnym terminie rozpoczęcia robót i wprowadzenia zmiany organizacji ruchu będziemy informować z wyprzedzeniem - informują PIM.

Zakończenie wszystkich prac budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na marzec 2022 r.

Po przebudowie na rondzie Rataje poprawi się komfort pasażerów komunikacji miejskiej dzięki cichemu torowisku, po którym będą mogły jeździć także autobusy. Wydłużeniu ulegną istniejące przystanki i zostaną dostosowane do obsługi zarówno tramwajów, jak i autobusów. Wymieniona zostanie nawierzchnia ronda Rataje, pojawią się też dodatkowe pasy ruchu, chodniki, ścieżki rowerowe i mała architektura - kończą PIM.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
6.82 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro