Pogoda jutro Pogoda Poznań
95
Koncert charytatywny Fundacji Chcemisie POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
KONCERT
Sobota 7 grudnia 2019 g. 19.00

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
grudzień
pnwtśrczptsond
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Tegoroczny koncert charytatywny Fundacji CHCEmisie, jak co roku, będzie okazją do wsparcia dzieci z Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie pod Wrześnią. Tym razem nasze starania przeznaczone będą głównie na pomoc dla jego wychowanków, którzy wyruszają w dorosłość i uczą się samodzielności poza murami Ośrodka.
Istniejąca od 2010 roku Fundacja CHCEmisie wspiera także rodziny dysfunkcyjne oraz młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Dochód z siedmiu poprzednich edycji koncertu pozwolił Fundacji na przeprowadzenie szeregu działań wspomagających, ciekawych programów edukacyjnych, sportowych i kulturalnych.
Oryginalny program muzyczny
Każdorazowo doroczny Koncert organizowany jest pod innym hasłem. Tym razem zapraszamy wielbicieli dobrej muzyki na niecodzienne spotkanie z muzyką różnych narodów zamieszkujących od wieków Polskę. Posłuchamy zatem nie tylko muzyki polskiej, ale także żydowskiej, łemkowskiej, tatarskiej a także mołdawskiej.
Zaproszenie do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu przyjęli znakomici artyści. Jak co roku wystąpi wybitny pianista, laureat wielu konkursów i bywalec sal koncertowych na całym świecie - Michał Szymanowski, z koncertami Fundacji CHCEmisie związany od samego początku. W grudniowy wieczór dla poznańskich melomanów Michał przygotuje program chopinowski i nie tylko.
Z kolei przepięknymi, rzewnymi pieśniami miłosnymi w języku jidysz pochodzącymi z jej ostatniej płyty „Liblied”, wystąpi multiinstrumentalistka Ola Bilińska wraz z towarzyszącym jej na kontrabasie małżonkiem. Muzykę łemkowską zaprezentuje jedyna w swoim rodzaju Kapela Drewutnia – zespół odtwarzający oryginalną muzykę Łemków na unikalnych instrumentach, takich jak suka biłgorajska, basy sądeckie, bałałajka basowa, sopiłki, gajdica, dżołomiga czy bębny huculskie. Kapela jest zespołem integracyjnym, w dużej mierze składającym się przez muzyków niewidzących.
W koncercie weźmie udział również z urodzenia Mołdawianin Dumitru Harea - wirtuoz fletni pana, przepięknego śpiewnego instrumentu, rzadko goszczącego na estradzie. Zaprezentuje muzykę swych stron ojczystych, a więc mołdawsko – rumuńską. Z absolutnie unikalnym programem muzycznym wystąpi flecistka Hanna Turonek, solistka jednej z najznakomitszych polskich orkiestr Sinfonia Varsovia. Zaprezentuje muzykę tatarską, wykonywaną na tak egzotycznych instrumentach, jak flety bambusowe z japońskiej wyspy Okinawa, chińskie hulusi, turecką zurnę i wiele innych piszczałek typowych dla muzyki tatarskiej (jej ostatnim nabytkiem są rogi baranie).
Wraz z Hanna Turonek wystąpi też wielki przyjaciel Fundacji Chcemisie, wielokrotnie wspierający swym talentem i sercem nasze koncerty, Wiesław Prządka, wirtuoz bandoneonu oraz akordeonu. Dzięki niemu poznamy jeszcze jedno oblicze muzyki narodów. Wiesław przybliży nam repertuar romskiego kompozytora Django Reinharda – warto szykować się na nie lada niespodziankę, bowiem to, co usłyszymy, nie ma nic wspólnego z obiegowymi poglądami o tym jak brzmi muzyka cygańska!
B’ALAGAN
Niecodzienny tytuł koncertu nawiązuje do tradycji dawnych rubieży Rzeczpospolitej. Słowo wywodzi się z języka perskiego (balak-haan), w którym oznaczało „wyższe pokoje” – tam bowiem mógł panować nieporządek, w przeciwieństwie do parteru, gdzie przyjmowano gości. To samo słowo pojawia się też w języku hebrajskim oraz licznych językach bałkańskich – w różnych wersjach i różnych znaczeniach. Stanowi zatem swego rodzaju symbol kulturowego tygla, w którym różne tradycje i zwyczaje wzajemnie się przenikają i stanowią o wspólnym bogactwie najróżniejszych narodów zamieszkujących naszą ojczyznę.
Wnuk legendarnego „Pianisty”
Gospodarzem koncertu jest - niezmiennie od lat - Daniel Szpilman, wnuk legendarnego „Pianisty” – Władysława Szpilmana, który co roku przybywa do Poznania ze Szwajcarii, gdzie mieszka i pracuje. Wzorem lat ubiegłych, pragniemy tego wieczoru wykreować niezapomnianą atmosferę, jakże odległą od utartej konwencji. Publiczność także i tym razem będzie uczestniczyła nie tyle w tradycyjnym koncercie, co raczej w music-show. Daniel poprowadzi rozmowy z artystami, dzięki czemu publiczność będzie mogła nie tylko wysłuchać wspaniałej muzyki, ale poznać bliżej wykonawców i kompozytorów, dowiedzieć się o ich pasjach, tęsknotach, ambicjach a także ostatnich wojażach i planach na przyszłość.
*
Bilety dostępne na www.bilety24.pl

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.